Jul je kul, kad je čitalački…

Zašto letnje vreme prolazi ovako brzo? Nisam ga baš u potpunosti iskoristio. Istini za volju, leto mi je uvek isuviše kratko, ali to je verovatno do mene.
Knjige pročitane tokom jula su, kao što ćete videti, uobičajeno šarolike…
Stephen King / Richard Chizmar – Gwendy’s button box
Gvendi je četrnaestogodišnja devojčica koja nije u baš najboljem životnom periodu. Ima prekomernu težinu, bubuljice, vršnjaci je nazivaju Mišelinkom…
Jedno veče nailazi na misterizong stranca sa crnim šeširom. On joj daje drvenu kutiju koja ima dva reda dugmića i sa svake strane po polugu. Svako dugme predstavlja jedna kontinent, osim crvenog i crnog, koja su posebna. Kada povuče poluge sa jedne strane izlazi čokoladica u obliku životinje. Gvendi je zaključila da nakon njih, ne želi ni jedan drugi slatkiš. A sa druge strane izlazi nekad srebrni dolar, a nekad ništa.
„Šta da radim sa kutijom?“
„Čuvaj.“
„Šta ona radi?“
„Saznaćeš“.
Vrlo brzo će primetiti da se stvari menjaju…
Ovo je definitivno prava bombona od knjige. Koliko vidim nije prevođena kod nas. Šteta.
Džejms Hoz – Najkraća istorija Nemačke
Nemačka od Rimljana, pa do Angele Merkel. Zanimljiva knjiga. Posebno je interesantno kako rimska granica ima uticaj i 2000 godina kasnije i kako se neke stvari ne menjaju. Odlična knjiga.
Jackie Hayden – In their own words
Uh, kakva knjiga. Govori o slučajevima zlostavljanih žena i muškaraca u Irskoj. Nisu u pitanju samo skorašnji slučajevi, već i neki koju su se dešavali i pre više decenija. Priče je prikupio jedan od centara za pomoć zlostavljanima. Pričaju o zlostavljačima (često neko iz bliskog okruženja, od sveštenika do bliskih rođaka), o svojim unutrašnjim borbama i pokušavanju da prevaziđu traume. Teška tema, koja pokazuje probleme sa kojima se dugo suočavalo (i suočava i dalje) irsko društvo. Policija, koja nije bila dovoljno obučena da se na pravi način ophodi sa žrtvama, sudovi koji su spori i često žrtvama nanose još više patnje. To je poznato i iz nama bliskog okruženja. Međutim, čini se, da se stvari ipak menjaju na bolje, makar u Irskoj…

 

Terry Pratchett – The Witch’s Vacuum Cleaner
Terijeva zbirka priča, mahom namenjena mlađoj publici. Zabavne priče, neke urnebesno smešne…

 

Richard Chizmar – Gwendy’s Magic Feather
Nastavak priče o Gvendi. Odrasla je, napisala nekoliko vrlo popularnih romana i ušla u politiku, želeći da utiče na svet i da ga učini bar malo boljim mestom. U njenom rodnom mestu se pojavio serijski ubica, i ona će se naći u sred istrage. Ova knjiga mi nije baš držala pažnju kao prethodna, mada nije skroz hrđava…
Jim Butcher – Olujni front
Ako kažem da je glavni lik Hari i da je čarobnjak, pomislićete na Potera. Ali ne, nije taj u pitanju… Ovaj radi kao privatni detektiv mahom na slučajevima, koji su na neki način povezani sa magijom. I ne samo da često pomaže policiji prilikom istraga, već njegov telefon možete pronaći i u oglasima, pod Č – čarobnjak. Jedini je na toj strani. Vozi olupanu bubu, jedva spaja kraj sa krajem, nije najumešniji sa ženama. Povrh svega, samo mu u gradu još treba i magijsko ubistvo, koje može da izvede samo čarobnjak. Hari je jedini od te vrste, pa privlači pažnju ne samo čuvara zakona već i magijskog sveta. A i u tom svetu je već pod posebnom prismotrom. Zabavno štivo…
Prva knjiga iz serijala Dosije Drezden, ima ih 17, a pisac kaže da planira 22. Šta je posvećenost… Kod nas je izdavač Žir, i kažu da su otkupili prava na sve delove. Mlada izdavčka kuća, ali vrlo obećavajuća…

 

Lista kratka, ali vrlo zadovoljavajuća. Kako je vama prošao čitalački jul? Jeste li zadovoljni letom?

Оставите одговор