Aloha… Počeo je novi mesec, pa je red da vas informišem (ako vas zanima) koje sam knjige pročitao tokom avgusta. Po običaju, štivo je bilo šaroliko i većinom sam zadovoljan.
Boris Dežulović – Christkind
Jedan neobičan knjižurak, U nekom austrijskom seocetu krajem XIX veka, šuška se o vampirima. Glavni lik ispituje ljude ovde i onde, više od drugim stvarima, nego o vampirima. Ispostaviće se ne kraju da je došao sa neobičnog mesta, sa posebnom misijom.
Svašta je ovde izmešano(i Berm Stoker i Frojd i Vinetu i Hitler i mnogo toga), ali nisam preterano oduševljen konačnim ishodom.
Jim Butcher – Battle Ground
Ako ste izgubili račun, ovo je 17. roman serijala (očekuje se još nekoliko naslova, ali za sada je ovaj poslednji) o čarobnjaku Hariju Drezdenu.
Čikago se nalazi pred najvećim iskušenjem. Titanija, jedno od najmoćnijih bića koje je ikad postojalo, je odlučila da zauzme Zemlju. Pri tome, nema problem da istovremeno eliminiše bilo kog ko joj stane na put. Sve raspoložive sile, sva magična bića (osim onih na Titanijinoj strani, naravno) će udružiti snage u pokušaju da zaustave talas uništenja, po cenu najvećih žrtava.
Ovo je jedan borbeni roman od prve do poslednje stane i uživaćete u svakoj strani.
Danijel Kiz – Cveće za Aldžerona
Može li se na veštački način poboljšati ljudska inteligencija. Pratićemo mladića nad kim je izvršen ovakav eksperiment.
Zanimljiv roman, mada po mom gledanju nije fantastika i rekao bih da mu tu nije mesto. U svakom slučaju, dobar…
Gareth P. Jones – The Thornthwhite Inheritance
Upoznajemo dvoje trinaestogodišnjaka, brata i sestru, koji žive sami u zamku, okruženi malobrojnom poslugom. Njih dvoje imaju različita interesovanja, ali jedan zajednički cilj – da ubiju jedno drugo. I taman kad su odlučili da uspostave primirje, dolazak neočekivanog gosta će poremetiti labavu ravnotežu.
Zabavan roman za decu, malo mračan, malo se posle pretvori u varijantu Agate Kristi.
Najbolje horor priče, preveo Mirko Bižić
Na jednom mestu su istaknuta imena svetske književnosti, priče nisu strašne, ali su mahom zanimljive. Meri, Šeli, Čarls Dikens, Danijel Defo, Mark Tven, Džozef Konrad i mnogi drugi… Zabavno
Siniša Ubović – Povratak u mir
Ove knjige apsolutno nisu moje čokanjče rakije, ali sam pročitao na nagovor bliske osobe. Autor nam predlaže načine kako da pokušamo da uspostavimo mir sami sa sobom. U načelu, to što piše je ok, samo nije moja priča.
Eduard Verkin – Sahalin
Nakon razornih sukoba, koji su od najvećeg dela sveta napravili pustaru, civilizacija je preostala na retkim mestima. Japan je jedno od tih mesta. Mlada futurološkinja odlazi na naučno istraživanje na ostrvo Sahalin, kažnjeničku koloniju. To iskustvo bi moglo da joj pomogne da bolje razume zašto je dotadašnji svet nestao u plamenu.
Zanimljiva postavka ove distopije, ali prepuna ksenofobije i isuviše ruski opisna. Nisam razduševljen.
G. M. Malliet – Death of a Cozy Writer
Poznati pisac okuplja svoje četvoro dece (nezahvalni i razmaženi, naravno) na večeru u dvorac iz XVIII veka, ali i da im saopšti velike vesti – da se ponovo venčava. Sve postane komplikovanije kada jednog sina pronađu mrtvog, a nedugo zatim i sam pisac završava brutalno ubijen. Inspektor će pokušati da raščivija celo zamešenjaštvo.
Sve nalikuje na romane Agate Kristi, pa ko voli taj način pisanja, verovatno će mu se svideti. Na žalost, nisam od tih.
Toliko o mom čitalačkom avgustu, solidan mesec. Nadam se da se ste i vi uspeli da pročitate nešto interesantno.
Sve što sam do sada pisao o pročitanim knjigama imate OVDE.